Okolica

Skalnik 945 m.n.p.m.

Kolorowe jeziorka położone są w Wieściszowicach, małej wsi w gminie Marciszów, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Jest to kompleks czterech zbiorników wodnych o niepowtarzalnych barwach w masywie Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.), powstały w 1902 roku po zamknieciu trzech kopalni pirytu, z powodu wyczerpania złoża i nieopłacalności wydobycia. Kolorowe Jeziorka swą zjawiskową barwę zawdzięczają głównie występującym w podłożu związkom chemicznym.

Na turystów czeka tu Purpurowe Jeziorko, największe i przez wielu uznawane za najciekawsze, Błękitne Jeziorko, zwane też Lazurowym, Żółte Jeziorko oraz Zielone Jeziorko, inaczej Zielony Stawek, przy czym ostatnie z wymienionych zwykle wysycha w porze letniej.

Przez przylegający do akwenów obszar przebiega ścieżka edukacyjna "Kolorowe Jeziorka" wzdłuż zielonego szlaku prowadzacego od Wieściszowic w kierunku Wielkiej Kpy do Rędzin. Przejście ścieżki zajmuje około 2 godziny, jej długość wynosi około 3 km, a różnica wzniesień do pokonania to tylko około 200 m.

Responsive imagewidok ze Skalnika